gostar
19 بهمن 1401 - 15:47

تداوم اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها به طرح بازنشستگی ماکرون در فرانسه

اعتراضات و اعتصاب‌ها علیه طرح بازنشستگی ماکرون در فرانسه در حالی همچنان ادامه دارد که دولت بر پیشبرد این طرح خود اصرار فراوانی دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه دی سایت آلمان در گزارشی نوشت: اعتصابات حمل و نقل عمومی، مدارس و تامین کنندگان انرژی به شدت زندگی عمومی در فرانسه را تحت تاثیر قرار داده است. پس از آغاز بحث درباره افزایش سن بازنشستگی در پارلمان فرانسه در روز دوشنبه، ده‌ها هزار نفر در پاریس، نیس، مارسی، تولوز، نانت و دیگر شهرها به خیابان‌ها آمدند.

تظاهرکنندگان در پاریس راهپیمایی اعتراضی خود را در اپرا با حمل پلاکاردهایی با شعارهایی مانند "بازنشستگی خود را نجات دهید" آغاز کردند. این اعتراضات تا حد زیادی صلح آمیز باقی ماند و فقط برخی شورش ها و ناآرامی ها گزارش شد. به گفته پلیس 17 نفر دستگیر در این اعتراضات دستگیر شدند.

به گفته شرکت ریلی SNCF فرانسه، این اعتراض که توسط اتحادیه‌ها سازمان‌دهی شد، منجر به اختلالات عمده در خدمات ریلی، از جمله خطوط پرسرعت، خدمات بین‌المللی به بریتانیا و سوئیس، و متروی پاریس شد.

تامین کننده انرژی EDF اعلام کرد که اعتصاب ها به طور موقت تولید برق را کاهش داده است، اما منجر به خاموشی نشده است.

به گفته این شرکت، بیش از نیمی از نیروی کار پالایشگاه در شرکت نفت توتال انرژی روز گذشته سر کار حاضر نشدند. به گفته وزارت آموزش و پرورش فرانسه تقریبا 13 درصد از کارکنان آموزشی در اعتصاب ها شرکت کردند که البته کمی کمتر از روز اعتراض در هفته گذشته بوده است. با این حال، تعطیلات مدارس نیز در حال حاضر در یک سوم مناطق فرانسه وجود دارد.

در هفته گذشته، تخمین زده می شود که بیش از 1.2 میلیون نفر در تظاهرات علیه اصلاحات بازنشستگی دولت شرکت کردند. این یکی از مهمترین پروژه های امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به حساب می آید. با این حال، تقریباً دو سوم فرانسوی‌ها در نظرسنجی‌ها با آن مخالف هستند.

در این برنامه ها، افزایش تدریجی سن بازنشستگی از 62 به 64 سال پیش بینی شده است.

در این میان، حتی در فراکسیون حزب ماکرون اعضایی با ملاحظات در این باره وجود دارند که دولت امیدوار است با آرای آن‌ها اصلاحات را از پارلمان عبور دهد. الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه اکنون در تلاش است تا با امتیازاتی، مخالفان را متقاعد کند که بله بگویند. وی در این باره گفت که جا برای تغییر وجود دارد و ابراز عقیده کرد که دولت می تواند با منتقدان خود در برخی موارد به توافق برسد.

روزنامه اتریشی وینر سایتونگ هم در مطلبی با عنوان ماکرون علیه همه نوشت: اصلاح حقوق بازنشستگی یکی از مهمترین پروژه های "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه به حساب می آید - اما برنامه های او با عدم درک، خشم و اعتراض مردم مواجه شده است. روز سه شنبه تظاهرات و اعتصابات گسترده ای در بسیاری از شهرها برگزار شد. در اینجا این پرسش مطرح است که آیا رئیس جمهور لیبرال با جنبش اعتراضی جدیدی روبرو است که می تواند او را به خطر بیندازد؟ آیا به راستی اصلاحات یک شر ضروری است؟

در نظرسنجی‌ها، تقریباً دو سوم فرانسوی‌ها مخالف پروژه اصلاحات هستند. به گفته وزارت کشور، 757 هزار نفر در اعتصابات و اعتراضات روز سه شنبه شرکت کردند. به گفته اتحادیه CGT، تقریبا دو میلیون نفر در این اعتراضات شرکت کردند . یوهانس ماریا بکر، محقق معترض از دانشگاه ماربورگ، می‌گوید: در حال حاضر انسان ها فکر می کنند از طرف دولت با آن ها بد رفتار می شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1027974