gostar
19 بهمن 1401 - 15:58

تأمین یک‌سوم درآمد ارزی کشور از منطقه ویژه انرژی پارس

اسدی بابیان اینکه بیش ازیک‌سوم درآمد ارزی کشوراز منطقه ویژه انرژی پارس تأمین م‌شود، گفت:بیش از ۱۱میلیارد دلار در۱۰ماهه امسال از این منطقه صادرشده که نسبت به مدت مشابه ۵۰درصدافزایش‌یافته‌است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، سخاوت اسدی امروز (چهارشنبه، ۱۹ بهمن‌ماه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۵۰ میلیارد دلار در منطقه ویژه انرژی پارس سرمایه‌گذاری شده است، اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد گاز کشور و نزدیک به ۵۰ درصد محصولات پتروشیمی در این منطقه تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از یک‌سوم درآمد ارزی کشور از منطقه ویژه انرژی پارس تأمین می‌شود، افزود: بیش از ۱۱ میلیارد دلار در ۱۰ ماه امسال از منطقه ویژه انرژی پارس صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه انرژی پارس ادامه داد: با وجود همه تنگناها و تحریم‌های ظالمانه، ۲۶ طرح در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت با ۲۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه انرژی پارس در حال اجراست که از ۱۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت دارند و این سرمایه‌گذاری از طریق فاینانس‌ها و مشارکت بانک‌های داخلی انجام می‌شود. ۲۶ طرح شامل پنج طرح پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای، هفت طرح پی‌دی‌اچ، سه طرح الفین، متانول و اوره و آمونیاک و … است.

اسدی گفت: امسال میزبان هیئت‌هایی از چین و روسیه بودیم که از منطقه ویژه انرژی پارس بازدید کردند و مذاکراتی برای توسعه برخی میدان‌ها انجام شد و امیدواریم این مذاکرات به نتیجه برسد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1028000